Bazylika Świętego Ambrożego

Basilica di San Ambroggio

Bazylika Świętego Ambrożego jest jedną z pięciu bazylik romańskich założonych przez Ambrożego i jest jednym z najstarszych kościołów w Mediolanie. Jej budowa rozpoczęła się w 379, a zakończyła się w 386 roku. Kościół został konsekrowany przez Ambrożęgo  i poświęcony świętym męczennikom, ponieważ został zbudowany na ?Cmentarzu Męczenników?.  Cztery wieki później, w 789, abp Peter założył klasztor benedyktynów obok Bazyliki.
Pomiędzy XIX i XII wiekiem, dzięki arcybiskupom Angilberto II i Ansperto rozpoczęły się przemiany, które ustanowiły bazylikę, a następnie następuje bazylika została udekorowana malowidłami Bramante?go, Bergognone i Luini?ego.
We wrześniu 1395 przed bazyliką, Gian Galeazzo Visconti został koronowany na pierwszego księcia Mediolanu.
W roku 1857 dokonano kompletnej restauracji i konsolidacji struktur. Barokowe dodatki zostały rozebrane a pod ołtarzem dokonano wykopalisk archeologicznych w celu odnalezienia ciał świętych męczenników.
Pozostałe prace konsolidacyjne zostały wykonane w latach 1937 ? 1940.
Po bombardowaniach alianckich w 1943 roku bazylika była dokonano radykalnej zewnętrznej renowacji.

Elementy bazyliki cieszące sę największym zainteresowaniem to:

 • Ambona będąca arcydziełem początku okresu romańskiego przebudowana w 1201.
 • Sarkofag zwany Sillicone, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej z IV wieku.
 • Cyborium, (ażurowa obudowa ołtarza w kościele chrześcijańskim, składająca się zazwyczaj z czterech kolumn podtrzymujących baldachim w formie kopuły, ostrosłupa lub innej bardziej złożonej) – rzadkie dzieło, o fakturze lombardzko – bizantyjskiej.
 • Złoty Ołtarz (chroniony w ‚kryształowej urnie”), dar arcybiskupa Angilberto II.
 • Rzeźbione stalle chóru, w stylu późnego gotyku, z polichromicznymi rzeźbami, które przypominają sceny z życia św Ambrożego i inne alegoryczne sceny.
 • Marmurowy tron biskupi z IX wieku.
 • Mozaika w absydzie, pochodząca z IV i VIII wieku przedstawiająca Zbawiciela pośród tłumu mediolańskich  świętych , i wizję Ambrożego.

 

Bazylika św Ambrożego posiada również wiele kaplic, reprezentujących prawie wszystkie istniejące style w Mediolanie począwszy od neoklasycznych form Ludwika Gagnola, barokowej kopuły ozdobionej freskami przez Luini’ego, po renesansowy Bernardino Lanino.
Warto zajrzeć do muzeum św Ambrożego, pełnego pamiątek z grobowca rodziny Della Croce, i kilku Zakonników „piagnoni” szkoły burgundzkiej.

Video (ITA)
Znajdź na mapie

Basilica di San Ambroggio

Jak dojechać
 • Metro MM2 San Ambroggio
 • Autobus 50 – 58 – 94
Godziny otwarcia

Bazylika Świętego Ambrożego otwarta jest dla zwiedzających:

 • od poniedziałku do soboty od 10.00 do 12.00 oraz od 14.30 do 18.00.
 • w niedzielę od 15.00 do 17.00