Dojazd do Mediolanu

Przylot samolotem

Miasto, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie jest również bardzo dobrze skomunikowany z resztą świata. Dojazd do Mediolanu zapewniony jest dzięki trzem lotniskom obsługującym loty krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne. Bliżej miasta jest Linate (7 km od centrum, połączenia głównie na liniach europejskich), z którego bardzo szybko mozna dostać sie do Centrum miasta. Drugie lotnisko – Malpensa – znajduje się 50 km od miasta w stronę Lago Maggiore. Trzecie lotnisko usystuowane jest w Bergamo: Orio al Serio i obsługuje większość tanich linii lotniczych.

 

Lotnisko Bergamo Orio al Serio
Lotnisko Milano Malpensa
Lotnisko Milano Linate

Dojazd pociągiem

Prawie wszystkie pociągi międzynarodowe przyjeżdżają na Stazione Centrale przy Piazza Duca d’Aosta, położony na północny wschód od centrum miasta; dojazd metrem MM2, MM3.

Na oficjalnej stronie Dworca Głównego znajdziesz więcej szczegółowych informacji.

 

Inne ważniejsze dworce kolejowe w Mediolanie to: Milano Cadorna, Milano Porta Garibaldi, Milano Greco Pirelli,,  Milano Porta Genova, Milano Porta Romana, Milano Rogoredo, Milano San Cristoforo, Milano Certosa.

Na oficjalnej stronie włoskich Kolei Państwowych można zasięgnąć informacji o rozkładzie jazdy pociągów zarówno krajowych jak i  międzynarodowych, stacjach, agencjach, usługach oraz można kupić bilety on-line.

Przyjazd autobusem

Autobusy linii międzynarodowych i dalekobieżnych odjeżdżają ze Stazione Garibaldi, położonego przy MM2 Garibaldi. Informacji udziela i bilety sprzedaje znajdujące się na Piazza Castello biuro Autostradale lub znajdujące się na rogu Piazza Castello i Foro Bonaparte biuro Zani Waggi. Eurolines to jeden z międzynarodowych przewoźników obsługujących między innymi trasy między Mediolanem a mistami polskimi.

 

Przyjazd samochodem

Mediolan z resztą świata połączony jest poprzez 5 autostrad (płatnych):

  • A1 – Autostrada del Sole (Autostrada Słońca, łączy północ z południem, przebiega od Mediolanu do Reggio Calabria przez Bolognę, Florencję, Rzym, Neapol, z rozgałęzieniem na Wybrzeże Adriatyckie i Puglię.
  • A4 – Serenissima – Pogodna – od Turynu przez Milano, Bergamo, Brescię, Veronę, Venezię aż do Triestu, z rozgałęzieniem na Przełęcz Brenneńską
  • A7 Autostrada dei Fiori – Autostrada Kwiatów – z Mediolanu do Genui, z rozgałęzieniem na Ventimiglia i Francję oraz na La Spezia – Pisę i Livorno
  • A8 – Autostrada Dei Laghi – Autostrada Jezior – od Mediolanu przez Varese do Lago Maggiore
  • A9 – Autostrada Dei Laghi – Autostrada Jezior – z Mediolanu do Como z rozgałęzieniem na Szwajcarię.

Miasto okalają wielopasmowe, bezpłatne obwodnice: północna (Tangenziale Nord), wschodnia (Tangenziale Est) oraz zachodnia (Tangenziale Ovest) które ułatwiają poruszanie się w ruchu ulicznym, łącząc wejścia na rożne autostrady.
W samym mieście lepiej nie używać samochodu, gdyż na ulicach panuje takie zagęszczenie ruchu, że znalezienie miejsca do parkowania jest prawie niemożliwe. Nie opłaca się zaś parkowanie w miejscach niedozwolonych, gdyż w przypadku złapania przez policję grozi grzywna i konieczność odebrania samochodu z parkingu policyjnego.

Na stronie Przedsiębiorstwa Autostrad – można znaleźć informacje na temat autostrad we Włoszech, między innym o przedsiębiorstwie Autostrade S.p.A., sieci autostrad, mapę interaktywnę. Wpisująć początek i koniec podróży można również obliczyć koszt przejazdu autostradami.