Lotnisko Bergamo Orio al Serio

Trzecie lotnisko "mediolańskie" choć położone w Bergamo.
Lotnisko Bergamo Orio al Serio

Lotnisko Orio al Serio, (bądź też Caravaggio International Airport –  BGY czy po prostu Bergamo airport) jest włoskim lotniskiem znajdującym się w gminie Orio al Serio, 5 km od centrum Bergamo i 50 km od centrum Mediolanu, częściowo zajmuje również powierzchnię gmin Grassobbio i Seriate. Jest czwartym, pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, lotniskiem we Włoszech. Nazywane jest Milano – Bergamo lub Milano – Orio al Serio i wraz z lotniskami Mediolan Malpensa i Mediolan Linate stanowi kompleks obsługujący około 36 mln pasażerów rocznie (dane z 2013r.). Lotnisko to dedykowane wcześniej Antoniemu Locatelli, od 23 marca 2011 roku oficjalnie nosi imię słynnego malarz pochodzącego z Bergamo Michelangelo Merisi, znanego jako Caravaggio.

Lotnisko to słynie głównie z obsługi linii low cost. Pod względem ogległości od centrum Mediolanu porównywalne jest z lotniskiem Malpensa, a dojazd do niego autobusem trwa mniej więcej tyle samo.

 

Lotnisko Orio al Serio – dojazd do Mediolanu i innych miast:

Autobusem:

Lotnisko Orio al Serio, znane pod różnymi nazwami, jak na przykład „Bergamo airport”  jest dobrze połączone z miastami Bergamo, Mediolan, Monza, Brescia i Turyn dzięki usługom przewoźników autobusowych, zarówno publicznych jak i prywatnych:

  • ze stacji  w Bergamo, co 30 minut odjeżdża bus (Linea 1 Aeroporto), bilety mona zakupić w kiosku na stacji  bądź w automatycznych dystrybutorach.  Przewóz ten zapewnia ATB (azienda Trasporti Bergamo).
  • ze Stazione Centrale  (z Dworca Głównego w Mediolanie) co 30 minut odjeżdżają 2 autobusy obsługiwane przez Autostradale, Locatelli/Orioshuttle i Terravision (z mołiwością zatrzymania się w Cascina Gobba i Cologno Monzese.
  • Ze stacji Milano Lambrate, autobusem firmy „Autostradale” – odjazd co 3/4 godziny.
  • z dworca auutobusowego  CIBA w Bresci, odjeżdża autobus firmy „Autostradale” – odjazd co 30 minut od 4 rano.
  • z Turynu można dojechać autobusem firmy Sadem – dwa przejazdy dziennie.
  • z Monzy, z via Falcone i Borsellino autobusem firmy „Locatelli/Orioshuttle” – 7 kursów dziennie.
  • z lotniska Malpensa  Terminal 1 i Terminal 2 autobusem firmy ‚Locatelli/Orioshuttle” – 7 kursów dziennie.
  • na lotnisku Orio al Serio zatrzymuje się również autobus linii Milano-Bergamo-Boario Terme-Edolo-Tonale obsługiwanej przez firmę „SAB Autoservizi”.

Samochodem:

Do lotniska w Bergamo bardzo łatwo jest dojechać z autostrady A4 Milano-Venezia, należy zjechać z autostrady zjazdem  na Bergamo bądź Seriate, na autostradzie znajdują sź oznakowania dojazdu do lotniska. Obok lotniska mamy 3 parkingi odkryte i 2 zadaszone. Przylatując do Bergamo, można również przy wyjściu wynająć auto z kierowcą, bądź w jednej z firm wynajmujących samochody.

Orio al Serio - Bergamo airport

Carpooling

Można również dojechać do lotniska korzystając z serwisu carpooling, używając wspólnie z innymi osobami tego samego samochodu.  Na stronie internetowej  Blablacar, można znaleźć oferty poczynając od 5 euro na dojazd Werony, Bolzano, Mediolanu i innych miast.