Leonardo da Vinci - Ostatnia Wieczerza

Il Cenacolo

Ostatnia Wieczerza to malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie przedstawiające Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami.

Malowidło powstało na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy. Da Vinci malował fresk przez 3 lata. Posłużył się on nietypową techniką, która okazała się nietrwała – mimo wielu renowacji fresk jest nadal w złym stanie (w maju 1999 zakończono wielką konserwację malowidła pod kierownictwem Pinin Brambilli Barcilon; prace konserwacyjne trwały pięciokrotnie dłużej niż malowanie dzieła).

Podziwiane jest głównie ze względu na zachowane w nim proporcje, oraz symetrię, wyrażoną głębią pomieszczenia, w której wraz z Jezusem ucztują apostołowie, jak również ze względu na naturalizm obrazu i bijącą z niego iluzję rzeczywistości. W cynowych naczyniach i szkle pierwotnie odbijały się szaty apostołów, lecz detale te zostały bezpowrotnie utracone.

Według włoskiego muzyka i informatyka Giovanniego Marii Pali, w obrazie „ukryty” jest zapis muzyczny krótkiego requiem.

Każda wizyta trwa 15 min i ograniczona jest do 25 osób.

Niezależnie od rodzaju biletu wymagana jest rezerwacja. Rezerwacji można dokonać online na oficjalnej stronie internetowej. Razem z rezerwacją można również dokonać zakupu biletu.

Ostatnia Wieczerza – video (ITA)
Znajdź na mapie

Cenacolo